laczego warto inwestować

Mając odłożonych trochę pieniędzy, lepiej nie trzymać ich po prostu na koncie bankowym albo w tak zwanej „skarpecie”. Pieniądze przechowywane w taki sposób tracą bowiem z czasem na wartości. Przyczyną tego jest inflacja powodująca, że z roku na rok ceny rosną. Nawet gdy nie jest ona duża (tak jak obecnie w Polsce), przetrzymywanie oszczędności nie jest najlepszym z możliwych wyborów.

Środki, których nie ma się w planie w najbliższym czasie używać, najlepiej w coś zainwestować. Czasem nie potrzeba się wiele wysilić, aby zyskać trochę darmowych pieniędzy. Uchroni je to nie tylko przed spadkiem wartości spowodowanym inflacją, ale i pozwoli regularnie powiększać stan konta.

Możliwych sposobów pomnażania pieniędzy jest wiele. Różnią się one potencjalnym poziom ryzyka oraz zyskami, jakie mogą zaoferować inwestorowi. Do najpopularniejszych produktów inwestycyjnych należą lokaty bankowe. Okazuje się, że jest ku temu parę powodów.

Czym są lokaty bankowe

Lokata bankowa polega na wpłaceniu pieniędzy do banku na jakiś czas. Klient pozwala w ten sposób bankowi obracać własnymi pieniędzmi, a ten płaci mu za to pewną kwotę odsetek. Dzięki tym pieniądzom bank zyskuje środki na przykład na udzielanie innym klientom kredytów. Obie strony mogą więc na założeniu lokaty zarobić realne pieniądze.

Lokaty mogą być zakładane na różne okresy czasu. Przeglądając ranking lokat bankowych można natknąć się najczęściej na lokaty kilkumiesięczne. Największą popularnością cieszą się lokaty trzy i czteromiesięczne, a także półroczne. Można trafić też na wiele innych okresów. Spotykane są lokaty roczne lub kilkuletnie, a także jednodniowe. Każdy klient łatwo więc znajdzie coś dla siebie.

Lokata może zostać odnowiona na kolejny okres albo zakończona po regulaminowym czasie. Odsetki są wypłacane po zakończeniu depozytu albo (w przypadku lokat kilkuletnich) co roku. Istnieje również możliwość zerwania lokaty przed jej zakończeniem. Nie jest to jednak rozsądna decyzja, ponieważ w znacznej większości przypadków traci się wtedy naliczone odsetki. Jedynie kilka banków umożliwia bezkarne rozwiązanie lokaty (nie różni się ona wtedy wiele od konta oszczędnościowego), albo wypłaca nieco mniejszą kwotę odsetek.

Ile można zarobić

Oprocentowanie lokat ściśle zależy od stanu krajowej ekonomii. Aktualnie, w naszym kraju doświadczamy niskiej inflacji i mocno obniżonych stóp procentowych. Sprawia to, że nie można liczyć na wysokie oprocentowanie depozytów bankowych. Śledząc ranking lokat bankowych można zauważyć, że oferty banków stają się z miesiąca na miesiąc coraz mniej atrakcyjne. Przeciętna lokata pozwoli zarobić w okolicach 3 procent rocznie. Jeśli poszukać nieco lepiej, albo skorzystać w jakiejś promocji, można liczyć na 4, czasem nawet 5 procent.

Nie warto jednak skreślać lokat z powodu niskiego oprocentowania. Prawdopodobnie będzie ono wyższe w przyszłości. Warto też wiedzieć, że przy niskiej inflacji te 3-4 procent może być warte nawet więcej niż 5-6 przy wysokiej. No i oprocentowanie depozytów jest i tak wyższe niż to, które dają konta oszczędnościowe.

Ważną cechą lokat jest to, że nie oprocentowanie jest gwarantowane. Nie można zarobić co prawda zbyt wiele, ale nie można również stracić. Zdeponowane kwoty są zabezpieczone (do wysokości stu tysięcy euro) przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet jeśli bank będzie miał kłopoty finansowe i upadnie, Fundusz wypłaci jego klientom wszystkie środki. Sprawia to, że lokaty są aktualnie najlepszą ze stuprocentowo pewnych inwestycji.

Jak założyć lokatę

Założenie lokaty nie jest skomplikowaną czynnością. Często można to nawet uczynić na wiele różnych sposobów. Dostępne opcje zależą jednak często od tego, czy jest się klientem danego banku, czy nie.

Najłatwiejsze jest założenie lokaty w swoim banku. Można to uczynić przez stronę bankowości elektronicznej, przez aplikację mobilną albo w trakcie wizyty w oddziale. Wymagane jest jedynie kilka kliknięć albo parę minut rozmowy.

Część banków pozwala zakładać lokaty także osobom, które nie są ich klientami. Proces zakładania depozytu jest wtedy równie szybki i nieskomplikowany.

Czasem jednak zdarza się, że aby mieć dostęp do jakiejś oferty, trzeba posiadać przynajmniej jeden rachunek w danym banku. Czy dla lokaty warto otwierać nowe konto? Czasem jego posiadanie wiąże się z opłatami, czasem jest to też trochę wysiłku. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć już sobie indywidualnie, w zależności od tego ile można będzie zarobić na danej lokacie oraz czy ta kwota będzie warta poświęconego czasu.

Sam proces otwierania lokaty przebiega następująco: zaczyna się od wypełnienia wniosku. Należy wybrać typ lokaty, czas jej trwania oraz kwotę, którą chce się wpłacić. Bank przetwarza złożony wniosek i po jego zatwierdzeniu podaje numer konta, na który należy wpłacić pieniądze. Po dokonaniu wpłaty pozostaje już tylko czekać pewien czas, aż bank odeśle kwotę wraz z naliczonymi odsetkami (chyba, że ktoś zdecyduje się na odnowienie lokaty na kolejny okres).

Często otwieranie lokaty jest uzależnione od posiadanie pewnej ilości środków. Powszechnie występującym progiem minimalnym jest 1000 złotych, choć można znaleźć również lokaty, które da się otworzyć dysponując mniejszą kwotą. Występują także górne limity. Popularne progi to na przykład 10 tysięcy albo milion złotych.

Lokaty z promocjami

Przeglądając ranking lokat bankowych można czasem zauważyć ciekawe promocje banków, które z jakichś powodów potrzebują przyciągnąć do siebie więcej klientów. Czasem banki dają wyższe oprocentowanie lokat tym osobom, które zdecydują się zostać ich nowymi klientami. Zdarza się, że wręcz płacą za otwarcie rachunku czy założenie lokaty.

Korzystanie z takich promocji jest świetnym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Często po uwzględnieniu bonusu okazuje się, że realne oprocentowanie lokaty wzrasta z kilku procent do kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu.

Warto więc poświęcić choć minutę dziennie, by przejrzeć aktualny ranking lokat i być na bieżąco z tym, co oferują banki. Czasem da się na tym dużo zyskać.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów